2018 Judging Results from the 163rd Bloomsburg Fair – ARTS & CRAFTS DEPARTMENT

ARTS & CRAFTS DEPARTMENT
2018 ARTS & CRAFTS – BEST IN SHOW

ARTS & CRAFTS – Needlecraft – Clothing – Dress [Better Cotton]
Marcia Yatcilli, Old Forge, PA

ARTS & CRAFTS – Needlecraft – Afghans
Gail Shutt, Elysburg, PA

ARTS & CRAFTS – Needlework – Crocheted Centerpiece, Traditional
Jena Duncan, Hazleton, PA

ARTS & CRAFTS – Needlecraft – Needlework [Stuffed Toys]
Lois Schmauder, Wind Gap, PA

ARTS & CRAFTS – Needlecraft – Counted Cross Stitch [Over 18 st/in]
Donna Thomas, Coal Township, PA

ARTS & CRAFTS – Needlecraft – Afghans & Quilts – Crocheted Patterned
Michelle Moshey, Dallas, PA

ARTS & CRAFTS – Needlecraft – Quilts – Bed Quilt [Mixed Piece & Applique]
Susan Mordan, Danville, PA

ARTS & CRAFTS – Needlecraft – Rugs [Hooked Wool Over 3 Feet]
Christine Wardrop, Bloomsburg, PA

ARTS & CRAFTS – Art-Photography-Crafts-Hobbies – Acrylic Painting – Animal
Anita Herron, Mountaintop, PA

ARTS & CRAFTS – Art-Photography-Crafts-Hobbies – Colored Pencil
Amelia Grudkowski, Dallas, PA

ARTS & CRAFTS – Art-Photography-Crafts-Hobbies – Child Under 10 – Pastel
Zachary Zubritski, Wanamie, PA

ARTS & CRAFTS – Art-Photography-Crafts-Hobbies – Child 10-14 – Pencil
Julia Poncavage, Mountaintop, PA

ARTS & CRAFTS – Art-Photography-Crafts-Hobbies – Child 15-18 – Watercolor
Leanna Yatcilla, Old Forge, PA

ARTS & CRAFTS – Art-Photography-Crafts-Hobbies – Group of 5 – Oil
Jivko Ivanov, Kulpmont, PA

ARTS & CRAFTS – Art-Photography-Crafts-Hobbies – Artistic Expression
Richard Ziminski, Hazle Township, PA

ARTS & CRAFTS – Art-Photography-Crafts-Hobbies – Hobby
Lucille Bennett, New Columbia, PA

ARTS & CRAFTS – Art-Photography-Crafts-Hobbies – Wall/Door Decoration
Louise Stackhouse, Benton, PA

ARTS & CRAFTS – Art-Photography-Crafts-Hobbies – String/Wire Art
Tiffany Bobeck, Hazle Township, PA

ARTS & CRAFTS – Art-Photography-Crafts-Hobbies – China Painting Glaze [Speciman]
Patti Krammes, Pottsville, PA

ARTS & CRAFTS – Art-Photography-Crafts-Hobbies – Egg Ukranian
Georgine Barchick, McAdoo, PA

ARTS & CRAFTS – Art-Photography-Crafts-Hobbies – Child Under 14 – Mixed Media
Lucy Honeywell, Shickshinny, PA

ARTS & CRAFTS – Art-Photography-Crafts-Hobbies – Woodwork [Handmade]
Herbert Stine, Watsontown, PA
2018 ARTS & CRAFTS – COMPLETE LIST OF WINNERS
Needlecraft – Clothing – Aprons (childrens aprons)
1st – Doris Cavallini, Bloomsburg, PA
1st – Jeanette Holland, Kingston, PA
2nd – Teralin Aker, Wyalusing, PA
2nd – Lois Schmauder, Wind Gap, PA
3rd – Catherine Gray, Millville, PA
Needlecraft – Clothing – Aprons (coveralls)
1st – Lois Schmauder, Wind Gap, PA
Needlecraft – Clothing – Aprons (fancy apron)
1st – Michelle Moshey, Dallas, PA
2nd – Jane Roup, Danville, PA
3rd – Lois Schmauder, Wind Gap, PA
3rd – Mary Ann Morgan, Taylor, PA
Needlecraft – Clothing – Aprons (half apron)
1st – Anna Louise George, Mount Carmel, PA
1st – Mary Kauffman, Turbotville, PA
1st – Catherine Gray, Millville, PA
2nd – Jane Roup, Danville, PA
2nd – Michelle Moshey, Dallas, PA
2nd – June Kline, Turbotville, PA
3rd – Lois Schmauder, Wind Gap, PA
Needlecraft – Clothing – Aprons (kitchen apron)
1st – Doris Cavallini, Bloomsburg, PA
2nd – Patti Roberts, Bloomsburg, PA
3rd – Lois Schmauder, Wind Gap, PA
Needlecraft – Clothing – Children’s garments-boys suit
1st – Lois Schmauder, Wind Gap, PA
Needlecraft – Clothing – Children’s garments (coat)
2nd – Gladys Hadsel, Dallas, PA
3rd – Teralin Aker, Wyalusing, PA
3rd – Lois Schmauder, Wind Gap, PA
Needlecraft – Clothing – Children’s garments-girlsdress
1st – Lorraine Smith, Hanover Twp, PA
1st – Doreen Karrott, Swoyersville, PA
2nd – Lois Schmauder, Wind Gap, PA
3rd – Patti Roberts, Bloomsburg, PA
Needlecraft – Clothing – Children’s garments-girlsdress
1st – Denise Daniels, Beaver Meadows, PA
2nd – Lois Schmauder, Wind Gap, PA
2nd – Catherine Gray, Millville, PA
Needlecraft – Clothing – Children’s garments (shirt)
1st – Lois Schmauder, Wind Gap, PA
1st – Catherine Gray, Millville, PA
Needlecraft – Clothing – Children’s garments (sunsuit)
1st – Jane Roup, Danville, PA
1st – Lois Schmauder, Wind Gap, PA
Needlecraft – Clothing – Children’s garments (infants)
1st – Lois Schmauder, Wind Gap, PA
2nd – Lorraine Smith, Hanover Twp, PA
3rd – Patti Roberts, Bloomsburg, PA
Needlecraft – Clothing – Dresses (better cotton)
1st – Marcia A Yatcilla, Old Forge, PA
2nd – Doreen Karrott, Swoyersville, PA
Needlecraft – Clothing – Dresses (evening dress)
1st – Denise Daniels, Beaver Meadows, PA
Needlecraft – Clothing – Hats
1st – Catherine Gray, Millville, PA
2nd – Gladys Hadsel, Dallas, PA
3rd – Patti Roberts, Bloomsburg, PA
Needlecraft – Clothing – Jacket, any fabric
1st – Mary Jean Bower, Bloomsburg, PA
2nd – Lois Schmauder, Wind Gap, PA
2nd – Darla Beltz, Catawissa, PA
3rd – Barbara Marchetti, Drums, PA
Needlecraft – Clothing – Lingerie (children’s pj’s)
1st – Doris Cavallini, Bloomsburg, PA
2nd – Lois Schmauder, Wind Gap, PA
3rd – Catherine Gray, Millville, PA
Needlecraft – Clothing – Lingerie (girl’s nightgown)
1st – Lois Schmauder, Wind Gap, PA
Needlecraft – Clothing – Lingerie (house coat)
1st – Lois Schmauder, Wind Gap, PA
2nd – Gladys Hadsel, Dallas, PA
Needlecraft – Clothing – Lingerie (ladies nightgown)
1st – June Kline, Turbotville, PA
Needlecraft – Clothing – Lingerie (ladie’s underpants)
1st – Catherine Gray, Millville, PA
Needlecraft – Clothing – Mend/repair-single entry-remod
1st – Darla Beltz, Catawissa, PA
2nd – Jeanette Holland, Kingston, PA
2nd – Catherine Gray, Millville, PA
Needlecraft – Clothing – Skirts&blouses cotton sleeves
1st – Kathleen Lorah, Zion Grove, PA
2nd – Lois Schmauder, Wind Gap, PA
Needlecraft – Clothing – Skirts&blouses cotton sleevls
1st – Teralin Aker, Wyalusing, PA
Needlecraft – Clothing – Skirts&blouses cotton skirt
1st – Myrna Conner, Bloomsburg, PA
2nd – Darla Beltz, Catawissa, PA
3rd – Catherine Gray, Millville, PA
3rd – Patti Roberts, Bloomsburg, PA
Needlecraft – Clothing – Skirts&blouses silk blouse sl
1st – Gladys Hadsel, Dallas, PA
Needlecraft – Clothing – Skirts&blouses:Misc.
1st – Darla Beltz, Catawissa, PA
Needlecraft – Clothing – Slacks, any fabric
1st – Barbara Marchetti, Drums, PA
2nd – Gladys Hadsel, Dallas, PA
Needlecraft – Clothing – Suits (synthetic fabric)
2nd – Gladys Hadsel, Dallas, PA
Needlecraft – Clothing – Ensemble (top and slack)
2nd – Barbara Marchetti, Drums, PA
Needlecraft – Clothing – Pullover – any fabric
1st – Teralin Aker, Wyalusing, PA
Needlecraft – Clothing – Vest – any fabric
1st – Myrna Conner, Bloomsburg, PA
2nd – June Kline, Turbotville, PA
3rd – Louise V Stackhouse, Benton, PA
Needlecraft – Clothing – Polar fleece – any item
1st – Gladys Hadsel, Dallas, PA
2nd – Patricia Brewster, Orangeville, PA
2nd – Teralin Aker, Wyalusing, PA
2nd – Lois Schmauder, Wind Gap, PA
2nd – Catherine Gray, Millville, PA
Needlecraft – Clothing – Any – By Child under 14 years
1st – Andie Gray, Millville, PA
Needlecraft – Needlework – Bedspreads (crocheted)
1st – Gail Shutt, Elysburg, PA
2nd – Dianne Rice, Germansville, PA
3rd – Diane Luchetta, McAdoo, PA
Needlecraft – Needlework – Bedspreads (knitted)
2nd – Marge Silvetti, Berwick, PA
Needlecraft – Needlework – Any Other
1st – Wayne Strunk, Wind Gap, PA
2nd – Rebekah R Kile, Berwick, PA
2nd – Gail Shutt, Elysburg, PA
Needlecraft – Needlework – Carriage/crib/baby wr(crochet)
1st – Joan Stedman, Mocanaqua, PA
2nd – Nancy Remener, Bloomsburg, PA
3rd – Carol J Strouse, Northumberland, PA
Needlecraft – Needlework – Carriage crib & cover(knitted)
1st – Celeste Heilbrunn, Nanticoke, PA
Needlecraft – Needlework – Carriage crib & cover(embroid)
1st – Lois Schmauder, Wind Gap, PA
Needlecraft – Needlework – Carriage crib & cover(woven)
1st – Lilae M Shope, Bellefonte, PA
Needlecraft – Needlework – Centerpieces (under 12″)
1st – Louise V Stackhouse, Benton, PA
Needlecraft – Needlework – Centerpieces novelty
1st – Nancy Flaim, Hazle Twp., PA
2nd – Gloria Schmitt, Moosic, PA
3rd – Louise V Stackhouse, Benton, PA
Needlecraft – Needlework – Centerpieces traditional
1st – Jena Duncan, Hazleton, PA
1st – Nancy Flaim, Hazle Twp., PA
2nd – Diane Luchetta, McAdoo, PA
3rd – Tena Zekas, Shavertown, PA
Needlecraft – Needlework – Centerpieces cross stitch
1st – Louise V Stackhouse, Benton, PA
1st – Georgine Borchick, McAdoo, PA
Needlecraft – Needlework – Centerpieces solid
2nd – Laura Fultz, Liverpool, PA
Needlecraft – Needlework – Centerpieces woven
1st – Lilae M Shope, Bellefonte, PA
Needlecraft – Needlework – Centerpieces novelty
1st – Dan Rearden, Sunbury, PA
2nd – Louise V Stackhouse, Benton, PA
Needlecraft – Needlework – Centerpieces traditional
1st – Jena Duncan, Hazleton, PA
2nd – Christine Hruniak, Ringtown, PA
3rd – Nancy Flaim, Hazle Twp., PA
Needlecraft – Needlework – Centerpieces fillet
1st – Tena Zekas, Shavertown, PA
Needlecraft – Needlework – Centerpieces solid
2nd – Laura Fultz, Liverpool, PA
Needlecraft – Needlework – Centerpieces woven
1st – Lilae M Shope, Bellefonte, PA
Needlecraft – Needlework – Centerpieces any other
1st – Lilae M Shope, Bellefonte, PA
2nd – Georgine Borchick, McAdoo, PA
Needlecraft – Needlework – Cushions & tops (crochet)
1st – Michelle Moshey, Dallas, PA
2nd – Saundra Robbins, Bloomsburg, PA
3rd – Anna Louise George, Mount Carmel, PA
Needlecraft – Needlework – Cushions & tops (embroidered)
1st – Georgine Borchick, McAdoo, PA
2nd – Louise V Stackhouse, Benton, PA
3rd – Lois Schmauder, Wind Gap, PA
Needlecraft – Needlework – Cushions & tops (knitted)
1st – Anna Bluhm, Northumberland, PA
2nd – Carol J Strouse, Northumberland, PA
Needlecraft – Needlework – Cushions & tops (novelty)
1st – Louise V Stackhouse, Benton, PA
2nd – Lois Schmauder, Wind Gap, PA
Needlecraft – Needlework – Cushions & tops (needlepoint)
1st – Gail Shutt, Elysburg, PA
2nd – Donna M Thomas, Coal Township, PA
3rd – Louise V Stackhouse, Benton, PA
Needlecraft – Needlework – Cushions & tops(handquilted)
3rd – Louise V Stackhouse, Benton, PA
3rd – Wayne Strunk, Wind Gap, PA
Needlecraft – Needlework – Cushions & tops cntd cr stitch
1st – Donna M Thomas, Coal Township, PA
2nd – Georgine Borchick, McAdoo, PA
Needlecraft – Needlework – Luncheon cloths-crochet edge
1st – Mary F Watkins, Pringle, PA
2nd – Karen Blackway, Elysburg, PA
Needlecraft – Needlework – Luncheon Cloths
1st – Tena Zekas, Shavertown, PA
Needlecraft – Needlework – Placemats-Crochet(Solid)
1st – Tena Zekas, Shavertown, PA
2nd – Diane Luchetta, McAdoo, PA
3rd – Anna Bluhm, Northumberland, PA
Needlecraft – Needlework – Placemats-Handwoven
1st – Lilae M Shope, Bellefonte, PA
Needlecraft – Needlework – Placemats-Any other
1st – Lilae M Shope, Bellefonte, PA
2nd – Laura Fultz, Liverpool, PA
3rd – Louise V Stackhouse, Benton, PA
Needlecraft – Needlework – Luncheon cl w/napkins-outline
2nd – Gloria Schmitt, Moosic, PA
Needlecraft – Needlework – Misc. (doll clothes)
1st – Virginia McAndrew, Shenandoah, PA
2nd – Carol J Strouse, Northumberland, PA
3rd – Nancy Remener, Bloomsburg, PA
Needlecraft – Needlework – Misc. (toys-stuffed)
1st – Lois Schmauder, Wind Gap, PA
2nd – Mary F Watkins, Pringle, PA
2nd – Vivian Brown, Unityville, PA
3rd – Anna Bluhm, Northumberland, PA
Needlecraft – Needlework – Misc. (toys-crocheted)
1st – April Lee Eisenhower, Bloomsburg, PA
2nd – Christine Seidita, Avoca, PA
3rd – Gina Morganti, Hunlock Creek, PA
Needlecraft – Needlework – Misc. (toys-plastic canvas)
1st – Sarah L Kile, Berwick, PA
1st – Anna Louise George, Mount Carmel, PA
2nd – Linda Vastine, Millville, PA
Needlecraft – Needlework – Misc.(coasters-crocheted)
1st – Jena Duncan, Hazleton, PA
2nd – Diane Luchetta, McAdoo, PA
3rd – Tena Zekas, Shavertown, PA
Needlecraft – Needlework – Misc.(coasters-plastic canvas)
1st – Linda Vastine, Millville, PA
Needlecraft – Needlework – Misc.(coasters-any other)
1st – Alice Michael, Hazle Twp., PA
2nd – Louise V Stackhouse, Benton, PA
Needlecraft – Needlework – Misc. (potholders)
1st – Anna Bluhm, Northumberland, PA
2nd – Saundra Robbins, Bloomsburg, PA
3rd – Louise V Stackhouse, Benton, PA
Needlecraft – Needlework – Misc. (bibs)
1st – Doris Cavallini, Bloomsburg, PA
2nd – Lillian Foust, Muncy, PA
3rd – Teralin Aker, Wyalusing, PA
Needlecraft – Needlework – Misc. (bags-crocheted)
1st – Anna Louise George, Mount Carmel, PA
2nd – Christine Seidita, Avoca, PA
3rd – Diane Luchetta, McAdoo, PA
Needlecraft – Needlework – Misc. (bags-hand or tote)
1st – Doris Cavallini, Bloomsburg, PA
2nd – Lois Schmauder, Wind Gap, PA
3rd – Anna Louise George, Mount Carmel, PA
3rd – Catherine Gray, Millville, PA
Needlecraft – Needlework – Misc. (bags-any other)
1st – Kathleen Lorah, Zion Grove, PA
1st – Patricia Brewster, Orangeville, PA
2nd – Christine Seidita, Avoca, PA
3rd – Anna Bluhm, Northumberland, PA
Needlecraft – Needlework – Misc. any other
1st – Louise V Stackhouse, Benton, PA
2nd – Lilae M Shope, Bellefonte, PA
3rd – Bette Zidek, Wapwallopen, PA
Needlecraft – Needlework – Pictures (embroidery)
1st – Georgine Borchick, McAdoo, PA
Needlecraft – Needlework – Pictures (needlepoint)
1st – Valerie Fetchen, Moosic, PA
2nd – Valerie Fetchen, Moosic, PA
Needlecraft – Needlework – Pictures (crochet)
1st – Jena Duncan, Hazleton, PA
2nd – Nancy Flaim, Hazle Twp., PA
3rd – Tori Mitchell, Bloomsburg, PA
Needlecraft – Needlework – 14 st/in and less
1st – Georgine Borchick, McAdoo, PA
2nd – Kathy Stahl, Bloomsburg, PA
3rd – Denise Bebenek, Elysburg, PA
Needlecraft – Needlework – Count Cross-14-18 st/in
1st – Amanda Noto, Sweet Valley, PA
2nd – Roger T Snyder, Lewisburg, PA
3rd – Gail Shutt, Elysburg, PA
Needlecraft – Needlework – Count Cross over 18 st/in
1st – Donna M Thomas, Coal Township, PA
Needlecraft – Needlework – Linen Weave 16 st/in and under
1st – Diane Borchick, McAdoo, PA
2nd – Donna M Thomas, Coal Township, PA
3rd – Roger T Snyder, Lewisburg, PA
Needlecraft – Needlework – Linen Weave over 16 St/In
1st – Kathryn Lilly, Ridley Park, PA
Needlecraft – Needlework – Sampler Counted cross st
1st – Judy Rishel, Mifflinburg, PA
2nd – Kathy Stahl, Bloomsburg, PA
2nd – Donna Meyers, Hazleton, PA
Needlecraft – Needlework – Sampler linen
1st – Donna M Thomas, Coal Township, PA
2nd – Gail Shutt, Elysburg, PA
Needlecraft – Needlework – Pillowcases (crochet edge)
1st – Georgine Borchick, McAdoo, PA
Needlecraft – Needlework – Pillowcases (crossstitch)
1st – Linda Nolan, Scranton, PA
2nd – Lois Schmauder, Wind Gap, PA
3rd – Alan Garcia, Bloomsburg, PA
Needlecraft – Needlework – Pillowcases (cut work)
3rd – Wayne Strunk, Wind Gap, PA
Needlecraft – Needlework – Pillowcases – embroidery
1st – Linda Nolan, Scranton, PA
1st – Lois Schmauder, Wind Gap, PA
Needlecraft – Needlework – Scarves (crochet edge)
2nd – Louise V Stackhouse, Benton, PA
Needlecraft – Needlework – Scarves (crocheted – solid)
1st – Tena Zekas, Shavertown, PA
2nd – Gloria Schmitt, Moosic, PA
3rd – Joan I Kerstetter, Shamokin, PA
Needlecraft – Needlework – Scarves (cross stitch)
1st – Lois Schmauder, Wind Gap, PA
2nd – Georgine Borchick, McAdoo, PA
3rd – Martha A Wylie, Muncy, PA
Needlecraft – Needlework – Scarves (outline)
1st – Lois Schmauder, Wind Gap, PA
Needlecraft – Needlework – Scarves (handwoven dresser)
1st – Lilae M Shope, Bellefonte, PA
Needlecraft – Needlework – Tablecloths (crocheted-solid)
1st – Tena Zekas, Shavertown, PA
3rd – Mary Alice Brooker, Benton, PA
Needlecraft – Needlework – Tablecloths crossstitch
1st – Gloria Schmitt, Moosic, PA
3rd – Louise V Stackhouse, Benton, PA
Needlecraft – Needlework – Tablecloths (any other)
1st – Judy L Young, Mifflinville, PA
2nd – Georgine Borchick, McAdoo, PA
3rd – Louise V Stackhouse, Benton, PA
Needlecraft – Needlework – Towels (crochet edge)
1st – Barbara West, Millville, PA
2nd – Saundra Robbins, Bloomsburg, PA
3rd – Wayne Strunk, Wind Gap, PA
Needlecraft – Needlework – Towels-applique
1st – Louise V Stackhouse, Benton, PA
3rd – Teralin Aker, Wyalusing, PA
Needlecraft – Needlework – Towels-stamped cross stitch
2nd – June Kline, Turbotville, PA
Needlecraft – Needlework – Towels – outline
1st – Lois Schmauder, Wind Gap, PA
Needlecraft – Needlework – Towels – solid
2nd – Anna Bluhm, Northumberland, PA
Needlecraft – Needlework – Towels – counted cross stitch
1st – Louise V Stackhouse, Benton, PA
Needlecraft – Needlework – Towels Crocheted (solid)
1st – Alice Kiefer, Milton, PA
2nd – Linda Sanchez, Nescopeck, PA
3rd – Sarah L Kile, Berwick, PA
Needlecraft – Needlework – Wearing apparel – caps;crochet
1st – Michelle Moshey, Dallas, PA
2nd – Anna Louise George, Mount Carmel, PA
2nd – Wayne Strunk, Wind Gap, PA
3rd – Jessalynn Heydenreich, Bloomsburg, PA
Needlecraft – Needlework – Wearing apparel – caps;knitted
1st – Gloria Schmitt, Moosic, PA
2nd – Wayne Strunk, Wind Gap, PA
3rd – Jessalynn Heydenreich, Bloomsburg, PA
Needlecraft – Needlework – Wear apparel-adult coat croche crocheted (adult coats)
1st – Anna Louise George, Mount Carmel, PA
Needlecraft – Needlework – Wear apparel-child coat croche crocheted (child’s coats)
1st – Lorraine Smith, Hanover Twp, PA
1st – Virginia McAndrew, Shenandoah, PA
2nd – Tiffany Kiehl, Cressona, PA
3rd – Carol J Strouse, Northumberland, PA
Needlecraft – Needlework – Wear apparel-adult’s dress cro crocheted (adult’s dress)
1st – Virginia McAndrew, Shenandoah, PA
Needlecraft – Needlework – Wearing apparel-child’s dress crocheted (child’s dress)
1st – Donna Sherbaum, Millville, PA
1st – Tiffany Kiehl, Cressona, PA
2nd – Laura Fultz, Liverpool, PA
3rd – Diane Luchetta, McAdoo, PA
Needlecraft – Needlework – Wearing apparel-child’s dress knitted (child’s dress)
1st – Jessalynn Heydenreich, Bloomsburg, PA
Needlecraft – Needlework – Wearing apparel – christ croc crocheted
1st – Lorraine Smith, Hanover Twp, PA
2nd – Diane Luchetta, McAdoo, PA
2nd – Jena Duncan, Hazleton, PA
3rd – Kellie Norquest, Danville, PA
Needlecraft – Needlework – Handkerchiefs (2) crochet crocheted
1st – Louise V Stackhouse, Benton, PA
Needlecraft – Needlework – Handkerchiefs (2) tatting edge tatting edge
1st – Louise V Stackhouse, Benton, PA
Needlecraft – Needlework – Hat (crocheted)
1st – Joan Stedman, Mocanaqua, PA
1st – Karen Blackway, Elysburg, PA
1st – Christine Seidita, Avoca, PA
1st – Dan Rearden, Sunbury, PA
2nd – Diane Luchetta, McAdoo, PA
2nd – Sarah L Kile, Berwick, PA
2nd – Carol J Strouse, Northumberland, PA
2nd – Keilanna Hammond-Eisley, Watsontown, PA
2nd – Michelle Moshey, Dallas, PA
2nd – Linda Sanchez, Nescopeck, PA
3rd – Louise V Stackhouse, Benton, PA
3rd – Rebekah R Kile, Berwick, PA
3rd – Barbara West, Millville, PA
3rd – Tiffany Kiehl, Cressona, PA
3rd – Laura Davis, Bloomsburg, PA
3rd – Jessalynn Heydenreich, Bloomsburg, PA
Needlecraft – Needlework – Hat (knitted)
1st – Shannon Sheridan, Danville, PA
1st – Tina Woodward, Sweet Valley, PA
2nd – Donna Anstadt, Danville, PA
2nd – Wanda Reid, Williamsport, PA
2nd – Jessalynn Heydenreich, Bloomsburg, PA
3rd – Mary M Derk, Coal Township, PA
3rd – Jane Roup, Danville, PA
3rd – Lilae M Shope, Bellefonte, PA
Needlecraft – Needlework – Mittens or gloves adult knit adult’s – knitted
1st – Shannon Sheridan, Danville, PA
1st – Tina Woodward, Sweet Valley, PA
2nd – Mary M Derk, Coal Township, PA
2nd – Jessalynn Heydenreich, Bloomsburg, PA
3rd – Jane Roup, Danville, PA
3rd – Lilae M Shope, Bellefonte, PA
Needlecraft – Needlework – Mittens or gloves adult croc adult’s – crocheted
1st – Anna Louise George, Mount Carmel, PA
2nd – Laura Davis, Bloomsburg, PA
Needlecraft – Needlework – Mittens or gloves child’s knit child’s 14 and under – knitted
1st – Tina Woodward, Sweet Valley, PA
2nd – Jessalynn Heydenreich, Bloomsburg, PA
Needlecraft – Needlework – Mittens or gloves child’s croc child’s 14 and under – crocheted
1st – Carol J Strouse, Northumberland, PA
2nd – Karen Blackway, Elysburg, PA
3rd – Virginia McAndrew, Shenandoah, PA
Needlecraft – Needlework – Socks,slippers,booties ad knit
1st – Linda Nagle, Berwick, PA
1st – Tina Woodward, Sweet Valley, PA
1st – Jaclyn S Kressler, Bloomsburg, PA
2nd – Cathy Holdren, Bloomsburg, PA
2nd – Donna Anstadt, Danville, PA
2nd – Jessalynn Heydenreich, Bloomsburg, PA
3rd – Louise V Stackhouse, Benton, PA
3rd – Wayne Strunk, Wind Gap, PA
Needlecraft – Needlework – Socks,slippers,booties ad cro
1st – DeeAnn Totino, Bear Creek Twp, PA
2nd – Wayne Strunk, Wind Gap, PA
2nd – Anna Bluhm, Northumberland, PA
3rd – Anna Louise George, Mount Carmel, PA
3rd – Louise V Stackhouse, Benton, PA
Needlecraft – Needlework – Socks,slippers,booties ch knit
1st – Carol J Strouse, Northumberland, PA
2nd – Shannon Sheridan, Danville, PA
2nd – Jessalynn Heydenreich, Bloomsburg, PA
3rd – Wayne Strunk, Wind Gap, PA
Needlecraft – Needlework – Socks,slippers,booties ch croc
1st – Anna Louise George, Mount Carmel, PA
1st – Linda Sanchez, Nescopeck, PA
1st – Rose Howey, Freeland, PA
2nd – Wayne Strunk, Wind Gap, PA
2nd – Donna Sherbaum, Millville, PA
2nd – Carol J Strouse, Northumberland, PA
2nd – Laura Davis, Bloomsburg, PA
3rd – Joan Stedman, Mocanaqua, PA
3rd – Karen Blackway, Elysburg, PA
3rd – Barbara West, Millville, PA
3rd – Anna Bluhm, Northumberland, PA
Needlecraft – Needlework – Shawl knitted
1st – Wanda Reid, Williamsport, PA
1st – Jaclyn S Kressler, Bloomsburg, PA
2nd – Mary M Derk, Coal Township, PA
2nd – Portia Woodward, Sweet Valley, PA
3rd – Lilae M Shope, Bellefonte, PA
3rd – Donna Anstadt, Danville, PA
Needlecraft – Needlework – Shawl crocheted
1st – Kathleen Lorah, Zion Grove, PA
1st – Joan Stedman, Mocanaqua, PA
1st – Gail Shutt, Elysburg, PA
1st – Laura Davis, Bloomsburg, PA
1st – Christine Hruniak, Ringtown, PA
1st – Georgine Borchick, McAdoo, PA
2nd – Wayne Strunk, Wind Gap, PA
2nd – Brenda Fink, Mifflinville, PA
2nd – Keilanna Hammond-Eisley, Watsontown, PA
2nd – Jena Duncan, Hazleton, PA
2nd – Laura Fultz, Liverpool, PA
3rd – Vivian Brown, Unityville, PA
3rd – Michelle Moshey, Dallas, PA
3rd – Barbara West, Millville, PA
3rd – Linda Sanchez, Nescopeck, PA
3rd – Catherine Gray, Millville, PA
3rd – Debra Hilfiger, Williamsport, PA
3rd – Anna Bluhm, Northumberland, PA
Needlecraft – Needlework – Shawl handwoven
1st – Lilae M Shope, Bellefonte, PA
Needlecraft – Needlework – Stole crocheted
1st – Diane Luchetta, McAdoo, PA
1st – Wayne Strunk, Wind Gap, PA
2nd – Anna Louise George, Mount Carmel, PA
Needlecraft – Needlework – Poncho, adult knit
1st – Anna Louise George, Mount Carmel, PA
1st – Jessalynn Heydenreich, Bloomsburg, PA
2nd – Wanda Reid, Williamsport, PA
Needlecraft – Needlework – Pnocho child knitted
2nd – Susan McGarry, Bloomsburg, PA
2nd – Jessalynn Heydenreich, Bloomsburg, PA
Needlecraft – Needlework – Cape adult crochet adult’s – knitted
1st – Irene Pachucki, Wilkes Barre, PA
Needlecraft – Needlework – Cape child crochet child’s 14 and under – knitted
1st – Linda Sanchez, Nescopeck, PA
Needlecraft – Needlework – Suit(child 14 & under crochet)
1st – Virginia McAndrew, Shenandoah, PA
2nd – Rose Howey, Freeland, PA
Needlecraft – Needlework – Sweater cardigan child knit child’s – knitted
1st – Alice Kiefer, Milton, PA
1st – Tina Woodward, Sweet Valley, PA
1st – Anna Bluhm, Northumberland, PA
1st – Gloria Schmitt, Moosic, PA
2nd – Louise V Stackhouse, Benton, PA
2nd – Susan McGarry, Bloomsburg, PA
2nd – Jessalynn Heydenreich, Bloomsburg, PA
3rd – Lilae M Shope, Bellefonte, PA
Needlecraft – Needlework – Sweater cardigan child crochet child’s – crocheted
1st – Carol J Strouse, Northumberland, PA
1st – Laura Fultz, Liverpool, PA
1st – Anna Bluhm, Northumberland, PA
2nd – Lorraine Smith, Hanover Twp, PA
2nd – Kellie Norquest, Danville, PA
2nd – Alice Kiefer, Milton, PA
3rd – Louise V Stackhouse, Benton, PA
3rd – Virginia McAndrew, Shenandoah, PA
Needlecraft – Needlework – Sweater cardigan man’s plain c Crocheted
1st – Virginia McAndrew, Shenandoah, PA
Needlecraft – Needlework – Sweater-cardigan womens plain Knitted
1st – Gail Shutt, Elysburg, PA
1st – Anna Bluhm, Northumberland, PA
2nd – Anna Louise George, Mount Carmel, PA
2nd – Jessalynn Heydenreich, Bloomsburg, PA
Needlecraft – Needlework – Sweater-cardigan womens plain Crocheted
1st – Virginia McAndrew, Shenandoah, PA
1st – DeeAnn Totino, Bear Creek Twp, PA
2nd – Lorraine Smith, Hanover Twp, PA
3rd – Anna Bluhm, Northumberland, PA
Needlecraft – Needlework – Sweater-cardigan womens ptrn k Knitted
1st – Joan Demko, Barnesville, PA
1st – Regina Yurkiewicz, Boalsburg, PA
1st – Tina Woodward, Sweet Valley, PA
1st – Jaclyn S Kressler, Bloomsburg, PA
2nd – Shannon Sheridan, Danville, PA
Needlecraft – Needlework – Sweater-cardigan womens ptrn c Crocheted
1st – Louise V Stackhouse, Benton, PA
Needlecraft – Needlework – Sweater – cardigan baby knit baby’s – knitted
1st – Alice Kiefer, Milton, PA
1st – Anna Bluhm, Northumberland, PA
2nd – Jane Roup, Danville, PA
2nd – Jessalynn Heydenreich, Bloomsburg, PA
3rd – Lilae M Shope, Bellefonte, PA
Needlecraft – Needlework – Sweater – cardigan baby croch baby’s – crocheted
1st – Virginia McAndrew, Shenandoah, PA
1st – Anna Bluhm, Northumberland, PA
2nd – Wayne Strunk, Wind Gap, PA
2nd – Joan Stedman, Mocanaqua, PA
3rd – Carol J Strouse, Northumberland, PA
Needlecraft – Needlework – Sw/po/sleeveless child crochet child’s – crocheted
1st – Virginia McAndrew, Shenandoah, PA
Needlecraft – Needlework – Sw/po/sleeveless woman crochet woman’s – crocheted
1st – Virginia McAndrew, Shenandoah, PA
2nd – Barbara West, Millville, PA
Needlecraft – Needlework – sw/po w sleeves child knitted child’s – knitted
1st – Tina Woodward, Sweet Valley, PA
1st – Jessalynn Heydenreich, Bloomsburg, PA
Needlecraft – Needlework – sw/po w sleeves childs crochet child’s – crocheted
1st – Virginia McAndrew, Shenandoah, PA
2nd – Wayne Strunk, Wind Gap, PA
Needlecraft – Needlework – sw/po w sleeves woman knitted woman’s – knitted
1st – Jessalynn Heydenreich, Bloomsburg, PA
2nd – Kathleen Lorah, Zion Grove, PA
Needlecraft – Needlework – sw/po w sleeves woman crochete woman’s – crocheted
1st – Joan Stedman, Mocanaqua, PA
2nd – Kellie Norquest, Danville, PA
3rd – Virginia McAndrew, Shenandoah, PA
Needlecraft – Needlework – Sweater,cap & booties(knitted)
1st – Jane Roup, Danville, PA
1st – Bertha Williams, Danville, PA
1st – Jessalynn Heydenreich, Bloomsburg, PA
1st – Gloria Schmitt, Moosic, PA
Needlecraft – Needlework – Sweater,cap & booties(crochet)
1st – Wayne Strunk, Wind Gap, PA
1st – Virginia McAndrew, Shenandoah, PA
1st – Carol J Strouse, Northumberland, PA
1st – Jane Roup, Danville, PA
1st – Linda Sanchez, Nescopeck, PA
2nd – Edna Heintz, Orangeville, PA
2nd – Anna Bluhm, Northumberland, PA
3rd – Sharon Gottstein, Bloomsburg, PA
Needlecraft – Needlework – Scarf or Beret (knitted)
1st – Shannon Sheridan, Danville, PA
2nd – Donna Anstadt, Danville, PA
2nd – Wanda Reid, Williamsport, PA
3rd – Louise V Stackhouse, Benton, PA
3rd – Lilae M Shope, Bellefonte, PA
Needlecraft – Needlework – Scarf or Beret (crochet)
1st – Diane Luchetta, McAdoo, PA
1st – Michelle Moshey, Dallas, PA
2nd – Anna Louise George, Mount Carmel, PA
2nd – Joan I Kerstetter, Shamokin, PA
3rd – Virginia McAndrew, Shenandoah, PA
3rd – April Lee Eisenhower, Bloomsburg, PA
Needlecraft – Needlework – Scarf or Beret (Woven)
1st – Lilae M Shope, Bellefonte, PA
Needlecraft – Needlework – Vests (woman’s – knitted)
1st – Lilae M Shope, Bellefonte, PA
Needlecraft – Needlework – Vests (woman’s – crocheted)
1st – Keilanna Hammond-Eisley, Watsontown, PA
Needlecraft – Needlework – Vest & matching skirt set crch set (crocheted)
1st – Edna Heintz, Orangeville, PA
Needlecraft – Needlework – Any other (adult’s-knitted)
2nd – Mary M Derk, Coal Township, PA
3rd – Anna Bluhm, Northumberland, PA
Needlecraft – Needlework – Any other (adult’s-crocheted)
1st – DeeAnn Totino, Bear Creek Twp, PA
1st – Laura Davis, Bloomsburg, PA
2nd – Louise V Stackhouse, Benton, PA
2nd – Michelle Moshey, Dallas, PA
3rd – Jaclyn S Kressler, Bloomsburg, PA
Needlecraft – Needlework – Any other – child’s – knitted child’s 14 and under – knitted
1st – Anna Bluhm, Northumberland, PA
2nd – Louise V Stackhouse, Benton, PA
3rd – Jessalynn Heydenreich, Bloomsburg, PA
Needlecraft – Needlework – Any other – child’s-crocheted child’s 14 and under – crocheted
1st – Carol J Strouse, Northumberland, PA
1st – Linda Sanchez, Nescopeck, PA
2nd – Lorraine Smith, Hanover Twp, PA
3rd – Anna Bluhm, Northumberland, PA
Needlecraft – Needlework – Home spun yarn (knitted)
1st – Donna Anstadt, Danville, PA
Needlecraft – Needlework – Counted cr stitch pillow
1st – Charmaine White, Catawissa, PA
2nd – Alice Michael, Hazle Twp., PA
Needlecraft – Needlework – Counted cr stitch clothing
1st – Georgine Borchick, McAdoo, PA
Needlecraft – Needlework – Counted cr stitch perf paper
1st – Laurie Jones, Danville, PA
Needlecraft – Needlework – Counted cr stitch holiday item
1st – Alice Michael, Hazle Twp., PA
2nd – Donna M Thomas, Coal Township, PA
3rd – Mary F Watkins, Pringle, PA
Needlecraft – Needlework – Counted cr stitch any other
1st – Sheral L Rutledge, Pottsville, PA
2nd – Laurie Jones, Danville, PA
3rd – Louise V Stackhouse, Benton, PA
Needlecraft – Needlework – Plastic needlepoint
1st – Karen Blackway, Elysburg, PA
2nd – Wayne Strunk, Wind Gap, PA
3rd – Sharon Gottstein, Bloomsburg, PA
Needlecraft – Needlework – Longpoint pictures
1st – Linda Vastine, Millville, PA
Needlecraft – Needlework – Quilted Tree Skirts
2nd – Teena M Fuoss, Unityville, PA
Needlecraft – Needlework – Embroidered Table Runners
1st – Lois Schmauder, Wind Gap, PA
Needlecraft – Needlework – Quilted Table Runners
1st – Mary Jean Bower, Bloomsburg, PA
2nd – Sheila Gilbert, Bloomsburg, PA
3rd – Louise V Stackhouse, Benton, PA
Needlecraft – Needlework – Any – By Child under 14 years
1st – Alyse Forster, Shickshinny, PA
Needlecraft – Afghans and quilts – Afghans (crocheted-ripple)
1st – Anna Louise George, Mount Carmel, PA
2nd – Michelle Moshey, Dallas, PA
3rd – Virginia McAndrew, Shenandoah, PA
Needlecraft – Afghans and quilts – Afghans (crocheted-baby)
1st – Anna Louise George, Mount Carmel, PA
2nd – Diane Luchetta, McAdoo, PA
3rd – Joan I Kerstetter, Shamokin, PA
Needlecraft – Afghans and quilts – Afghans (crocheted-plain)
1st – Michelle Moshey, Dallas, PA
2nd – Anna Louise George, Mount Carmel, PA
3rd – Louis J Cremard, Duryea, PA
Needlecraft – Afghans and quilts – Afghans(crocheted-afghan stch)
3rd – Donna M Thomas, Coal Township, PA
Needlecraft – Afghans and quilts – Afghans(crocheted-patterned)
1st – Michelle Moshey, Dallas, PA
2nd – Katherine McDermott, Duryea, PA
3rd – Keilanna Hammond-Eisley, Watsontown, PA
3rd – Anne Rutkoskie, Danville, PA
Needlecraft – Afghans and quilts – Afghans (knitted-patterned)
3rd – Carol Combs, Bloomsburg, PA
Needlecraft – Afghans and quilts – Afghans (knitted-baby)
2nd – Jessalynn Heydenreich, Bloomsburg, PA
2nd – Gloria Schmitt, Moosic, PA
3rd – Celeste Heilbrunn, Nanticoke, PA
Needlecraft – Afghans and quilts – Afghans (woven)
1st – Connie Berry, Shamokin, PA
Needlecraft – Afghans and quilts – Quilts, handmade pieced
1st – Cathy Holdren, Bloomsburg, PA
2nd – Lillian Foust, Muncy, PA
2nd – Jennifer Fester, Bloomsburg, PA
3rd – Sheila Gilbert, Bloomsburg, PA
3rd – Teena M Fuoss, Unityville, PA
Needlecraft – Afghans and quilts – Quilts, handmade mixed pieced / applique
1st – Susan Mordan, Danville, PA
2nd – Dianne Rice, Germansville, PA
3rd – Eva Beagle, Harleysville, PA
Needlecraft – Afghans and quilts – Quilts, handmade other embr
1st – Susan Mordan, Danville, PA
Needlecraft – Afghans and quilts – Quilts, handmade other wh clth
3rd – Olivemae Lewis, Nanticoke, PA
Needlecraft – Afghans and quilts – Quilts, machine pieced
1st – Randi Spayd, Bloomsburg, PA
2nd – Donna Anstadt, Danville, PA
2nd – Katherine Girton, Bloomsburg, PA
3rd – Patricia Brewster, Orangeville, PA
3rd – Donald Jones, West Scranton, PA
Needlecraft – Afghans and quilts – Quilts, machine mixed Pieced $ applique
1st – Sandra Rinker, Springville, PA
2nd – Catherine Buck, Montgomery, PA
Needlecraft – Afghans and quilts – Quilts, crib/youth/lap pieced
1st – Doris Cavallini, Bloomsburg, PA
1st – Sheila Gilbert, Bloomsburg, PA
2nd – Patricia Brewster, Orangeville, PA
2nd – Donna Slusser, Stillwater, PA
3rd – Regina Stanton, Sweet Valley, PA
3rd – Sherri Tumolo, Orangeville, PA
Needlecraft – Afghans and quilts – Quilts, crib/youth/lap appliqu
1st – Eileen Lewellyn, Bloomsburg, PA
2nd – Mary Jean Bower, Bloomsburg, PA
3rd – Linda L Hill, Bloomsburg, PA
Needlecraft – Afghans and quilts – Quilts, crib/youth/lap mixed pieced and applique
1st – Mary Jean Bower, Bloomsburg, PA
2nd – Victoria Fry, Orangeville, PA
Needlecraft – Afghans and quilts – Quilts, Embroidered
1st – Hilda Urban, Bloomsburg, PA
2nd – Jacqueline Lane, Bloomsburg, PA
Needlecraft – Afghans and quilts – Wall hanging under 144″ piece Pieced, applique, mixed pieced and appli
1st – Mary Kauffman, Turbotville, PA
2nd – Sheila Gilbert, Bloomsburg, PA
2nd – Mary Jean Bower, Bloomsburg, PA
3rd – Joanne Fedder, Bloomsburg, PA
3rd – Sheila Gilbert, Bloomsburg, PA
Needlecraft – Afghans and quilts – Miniature under 84″ hand/mach
1st – Eva Beagle, Harleysville, PA
2nd – Doris Cavallini, Bloomsburg, PA
2nd – Patricia Brewster, Orangeville, PA
3rd – Sheila Gilbert, Bloomsburg, PA
3rd – Sheila Gilbert, Bloomsburg, PA
Needlecraft – Afghans and quilts – Comforter, tied
3rd – Wayne Strunk, Wind Gap, PA
Needlecraft – Rugs – Rugs crochet manmade over 3
2nd – Karen Blackway, Elysburg, PA
Needlecraft – Rugs – Rugs crochet mixed over 3
1st – Anna Louise George, Mount Carmel, PA
2nd – Joan I Kerstetter, Shamokin, PA
Needlecraft – Rugs – Rugs wool over 3; crochet
2nd – Catherine Gray, Millville, PA
Needlecraft – Rugs – Rugs hooked wool over 3
1st – Christine R Wardrop, Bloomsburg, PA
Needlecraft – Rugs – Rugs knotted manmade over 3
2nd – Gloria Schmitt, Moosic, PA
Needlecraft – Rugs – Crochet cotton rugs, under 3′
3rd – Catherine Gray, Millville, PA
Needlecraft – Rugs – Crochet rugs, manmade, under 3
1st – Sarah L Kile, Berwick, PA
1st – Karen Blackway, Elysburg, PA
3rd – Catherine Gray, Millville, PA
Needlecraft – Rugs – Rugs crochet wool under 3
3rd – Wayne Strunk, Wind Gap, PA
Needlecraft – Rugs – Rugs knotted manmade under 3
2nd – Louise V Stackhouse, Benton, PA
Needlecraft – Rugs – Rugs wool patches
2nd – Lilae M Shope, Bellefonte, PA
Needlecraft – Rugs – Rugs woven manmade
1st – Lilae M Shope, Bellefonte, PA
Needlecraft – Rugs – Rugs woven mixed fibers
2nd – Lilae M Shope, Bellefonte, PA
Needlecraft – Rugs – Rugs woven wool
2nd – Donna Anstadt, Danville, PA
Needlecraft – Sewing contest – Stuffed toy
2nd – Doreen Karrott, Swoyersville, PA
Needlecraft – Sewing contest – Crib quilt 30 x 45 or 40 x 54
1st – Olivemae Lewis, Nanticoke, PA
Needlecraft – Sewing contest – Kitchen apron & 1 potholder
2nd – Ella Utt, Bloomsburg, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Original oil/acrylic paintings – Landscape-oil Best of show $10.00 – awarded to one ent
1st – Jim Lilly, Ridley Park, PA
2nd – Lucinda Simon, Drums, PA
3rd – Laura Kessler, Watsontown, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Original oil/acrylic paintings – Landscape-Acrylic
1st – Denise M Johnson, Shickshinny, PA
2nd – Lucinda Simon, Drums, PA
3rd – Barbara J Christine, Selinsgrove, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Original oil/acrylic paintings – Snow Scene-Oil
1st – Martin O’Malia, Plains, PA
2nd – Charles M Ferner, Mountain Top, PA
3rd – Sean Steeber, Bloomsburg, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Original oil/acrylic paintings – Snow scene-Acrylic Best of show $10.00 – awarded to one ent
1st – Lauren Patrick, Mountain Top, PA
2nd – Vivian Brown, Unityville, PA
3rd – Tori Mitchell, Bloomsburg, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Original oil/acrylic paintings – Marine – Oil Best of show $10.00 – awarded to one ent
1st – Katie Ressler, Frackville, PA
2nd – Charles M Ferner, Mountain Top, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Original oil/acrylic paintings – Marine – Acrylic
1st – Linda A Keck, Drums, PA
2nd – Corinne Chabot, Nesquehoning, PA
3rd – Lisa Welch Knecht, Nuremberg, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Original oil/acrylic paintings – Portrait – Acrylic Best of show $10.00 – awarded to one ent
1st – Laura Kessler, Watsontown, PA
2nd – Whitney Morris, Catawissa, PA
3rd – Connie Kishbaugh, Shickshinny, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Original oil/acrylic paintings – Figure – Acrylic Best of show $10.00 – awarded to one ent
1st – Judith L Minsavage, Nanticoke, PA
2nd – Denise M Johnson, Shickshinny, PA
3rd – Theresa Zeares, Bloomsburg, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Original oil/acrylic paintings – Animal – Oil Best of show $10.00 – awarded to one ent
1st – Anita Herron, Mountaintop, PA
2nd – Katie Ressler, Frackville, PA
3rd – Richard J Contrady, Sr., Tresckow, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Original oil/acrylic paintings – Animal – Acrylic Best of show $10.00 – awarded to one ent
1st – Anita Herron, Mountaintop, PA
2nd – Denise M Johnson, Shickshinny, PA
3rd – Lois L Carl, Millmont, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Original oil/acrylic paintings – Flower – Oil Best of show $10.00 – awarded to one ent
1st – Christopher Byerly, Bloomsburg, PA
2nd – Richard J Contrady, Sr., Tresckow, PA
3rd – Charles M Ferner, Mountain Top, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Original oil/acrylic paintings – Flower – Acrylic Best of show $10.00 – awarded to one ent
1st – Corbi Beitz, Bloomsburg, PA
2nd – Stephen Nagle, Danville, PA
3rd – Agnes M Janas, Northumberland, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Original oil/acrylic paintings – Fruit – Oil Best of show $10.00 – awarded to one ent
1st – Lucinda Simon, Drums, PA
2nd – Laura Kessler, Watsontown, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Original oil/acrylic paintings – Still life – oil Best of show $10.00 – awarded to one ent
1st – Linda A Keck, Drums, PA
2nd – Georgine Borchick, McAdoo, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Original oil/acrylic paintings – Street Scene – Acrylic Best of show $10.00 – awarded to one ent
1st – Connie Kishbaugh, Shickshinny, PA
2nd – Steve Martz, Bloomsburg, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Original oil/acrylic paintings – Abstract – Oil Best of show $10.00 – awarded to one ent
1st – Jody Wegrzynowicz, Catawissa, PA
2nd – Jeremy Petrachonis, Hazleton, PA
3rd – Katie Ressler, Frackville, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Original oil/acrylic paintings – Abstract – Acrylic Best of show $10.00 – awarded to one ent
1st – Marian Klingerman, Atlas, PA
2nd – Camryn Gearhart, Orangeville, PA
3rd – Briana Rusnock, Drums, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Original oil/acrylic paintings – Impressionistic – Oil Best of show $10.00 – awarded to one ent
1st – Christopher Byerly, Bloomsburg, PA
2nd – Whitney Morris, Catawissa, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Original oil/acrylic paintings – Genre – Acrylic Best of show $10.00 – awarded to one ent
1st – Corbi Beitz, Bloomsburg, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Original oil/acrylic paintings – Columbia Co Historical-Oil Best of show $10.00 – awarded to one ent
1st – Richard J Contrady, Sr., Tresckow, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Original oil/acrylic paintings – Rural farm bldgs/scenes-Oil Best of show $10.00 – awarded to one ent
1st – Martin O’Malia, Plains, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Original oil/acrylic paintings – Other media – Oil Best of show $10.00 – awarded to one ent
1st – Tori Mitchell, Bloomsburg, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Original oil/acrylic paintings – Other media – Acrylic Best of show $10.00 – awarded to one ent
1st – Corinne Chabot, Nesquehoning, PA
2nd – Courtney Wallace, Dallas, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Original oil/acrylic paintings – Any Other – Oil Best of show $10.00 – awarded to one ent
1st – Donna Marie Ivanko, Danville, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Original oil/acrylic paintings – Any Other – Acrylic Best of show $10.00 – awarded to one ent
1st – Christine Steinert, Bloomsburg, PA
2nd – Kylie Thomas, Catawissa, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Original oil/acrylic paintings – By child under 10 years-Oil Best of show $10.00 awarded to one ent
1st – Ty Christoph Gearhart, Orangeville, PA
2nd – Kaylin Gearhart, Orangeville, PA
3rd – Maverick Wynn, Shamokin, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Original oil/acrylic paintings – By child under 10 years-Acryli Best of show $10.00 awarded to one ent
1st – Marissa Yamulla, Sugarloaf, PA
2nd – Camryn Gearhart, Orangeville, PA
3rd – Samantha Krajewski, Shamokin, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Original oil/acrylic paintings – Paintings child 10-14 year-Oil Best of show $10.00 – awarded to one ent
1st – Julia Poncavage, Mountain Top, PA
2nd – Macy Gearhart, Orangeville, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Original oil/acrylic paintings – Paintings child 10-14 year-Acr Best of show $10.00 – awarded to one ent
1st – Julia Poncavage, Mountain Top, PA
2nd – Josephine Morgan, Orangeville, PA
3rd – Haley Wegrzynowicz, Catawissa, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Original oil/acrylic paintings – Paintings child 15-18 year-Oil Best of show $10.00 – awarded to one ent
1st – Leanna Yatcilla, Old Forge, PA
2nd – Emily Urbanski, Mountain Top, PA
3rd – Noah Daily, Dallas, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Original oil/acrylic paintings – Paintings child 15-18 year-Acr Best of show $10.00 – awarded to one ent
1st – Noah Daily, Dallas, PA
2nd – Emily Urbanski, Mountain Top, PA
3rd – Leanna Yatcilla, Old Forge, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Water color,crayon,pen&ink,etc – Landscape – Watercolor
1st – Susan Kliamovich, Hunlock Creek, PA
2nd – Corinne Chabot, Nesquehoning, PA
3rd – Stephanie Monroe, Berwick, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Water color,crayon,pen&ink,etc – Landscape – Pencil
1st – Stephanie Monroe, Berwick, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Water color,crayon,pen&ink,etc – Landscape – Colored Pencil
1st – Stephanie Monroe, Berwick, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Water color,crayon,pen&ink,etc – Snow Scene – Watercolor
1st – Susan Kliamovich, Hunlock Creek, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Water color,crayon,pen&ink,etc – Marine – Watercolor
1st – Jane Hess, Bloomsburg, PA
2nd – Debra Sluzar, Stillwater, PA
3rd – Corinne Chabot, Nesquehoning, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Water color,crayon,pen&ink,etc – Marine – Colored Pencil
1st – Stephanie Monroe, Berwick, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Water color,crayon,pen&ink,etc – Portrait – Watercolor
1st – Georgine Borchick, McAdoo, PA
2nd – Jacobsen, Bloomsburg, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Water color,crayon,pen&ink,etc – Portrait – Pen & Ink
1st – Cheyene Kinney, Berwick, PA
2nd – Riley Norquest, Berwick, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Water color,crayon,pen&ink,etc – Portrait – Charcoal
1st – Abigail Morganti, Hunlock Creek, PA
2nd – Ryleigh Morgan, Berwick, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Water color,crayon,pen&ink,etc – Portrait – Pencil
1st – Michael Baker, Bloomsburg, PA
2nd – Madison Cramer, Nanticoke, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Water color,crayon,pen&ink,etc – Portrait – Colored Pencil
1st – Whitney Morris, Catawissa, PA
2nd – Steve Martz, Bloomsburg, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Water color,crayon,pen&ink,etc – Portrait – Pastels
1st – Denise M Johnson, Shickshinny, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Water color,crayon,pen&ink,etc – Figure – Watercolor
1st – Courtney Wallace, Dallas, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Water color,crayon,pen&ink,etc – Figure – Pen & ink
1st – Morgan Grace Pierce, Nescopeck, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Water color,crayon,pen&ink,etc – Figure – Pencil
1st – Stephen Nagle, Danville, PA
2nd – Nency W Taffe, Ulster, PA
3rd – Morgan Grace Pierce, Nescopeck, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Water color,crayon,pen&ink,etc – Figure – Colored Pencil
1st – Morgan Grace Pierce, Nescopeck, PA
2nd – Madison Cramer, Nanticoke, PA
3rd – Steve Martz, Bloomsburg, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Water color,crayon,pen&ink,etc – Animal – Watercolor
1st – Becky Gallup, Catawissa, PA
2nd – Corinne Chabot, Nesquehoning, PA
3rd – Cora Charlton, Northumberland, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Water color,crayon,pen&ink,etc – Animal – Crayon
1st – Laura Kessler, Watsontown, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Water color,crayon,pen&ink,etc – Animal – Pen & Ink
1st – Tiffany M Bobeck, Hazle Twp, PA
2nd – Anita Herron, Mountaintop, PA
3rd – Laura A Querry, Selinsgrove, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Water color,crayon,pen&ink,etc – Animal – Pencil
1st – Anna C Summers, Paxinos, PA
2nd – Catherine Gray, Millville, PA
3rd – Millie Symbula, Drums, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Water color,crayon,pen&ink,etc – Animal – Colored Pencil
1st – Abigail Morganti, Hunlock Creek, PA
2nd – Charles Gillespie, Bloomsburg, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Water color,crayon,pen&ink,etc – Animal – Pastels
1st – Denise M Johnson, Shickshinny, PA
2nd – Lucinda Simon, Drums, PA
3rd – Bette Zidek, Wapwallopen, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Water color,crayon,pen&ink,etc – Flower – Watercolor
1st – Marian Klingerman, Atlas, PA
2nd – Stephanie Monroe, Berwick, PA
3rd – Stephanie Monroe, Berwick, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Water color,crayon,pen&ink,etc – Flower – Pen & Ink
1st – Marian Klingerman, Atlas, PA
2nd – Stephanie Monroe, Berwick, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Water color,crayon,pen&ink,etc – Flower – Pencil
1st – Catherine Gray, Millville, PA
2nd – Stephanie Monroe, Berwick, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Water color,crayon,pen&ink,etc – Flower – Colored Pencil
1st – William T Klaus, Middleburg, PA
2nd – Stephanie Monroe, Berwick, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Water color,crayon,pen&ink,etc – Fruit – Watercolor
1st – Stephanie Monroe, Berwick, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Water color,crayon,pen&ink,etc – Fruit – Pen & Ink
1st – Stephanie Monroe, Berwick, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Water color,crayon,pen&ink,etc – Fruit – Charcoal
1st – Catherine Gray, Millville, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Water color,crayon,pen&ink,etc – Fruit – Pencil
1st – Stephanie Monroe, Berwick, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Water color,crayon,pen&ink,etc – Still Life – Watercolor
1st – Anita Herron, Mountaintop, PA
2nd – Margaret M Stahura, Hazel Twp, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Water color,crayon,pen&ink,etc – Still Life – Charcoal
1st – Deanna Dinelli, Nanticoke, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Water color,crayon,pen&ink,etc – Street Scene – Watercolor
1st – Margaret M Stahura, Hazel Twp, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Water color,crayon,pen&ink,etc – Street Scene – Pencil
1st – Catherine Gray, Millville, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Water color,crayon,pen&ink,etc – Abstract – Watercolor
1st – Stephanie Monroe, Berwick, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Water color,crayon,pen&ink,etc – Abstract – Pen & Ink
1st – Laura A Querry, Selinsgrove, PA
2nd – Stephanie Monroe, Berwick, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Water color,crayon,pen&ink,etc – Abstract – Colored Pencil
1st – William T Klaus, Middleburg, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Water color,crayon,pen&ink,etc – Impressionistic – Watercolor
1st – Jane Hess, Bloomsburg, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Water color,crayon,pen&ink,etc – Genre – Watercolor
1st – Susan Kliamovich, Hunlock Creek, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Water color,crayon,pen&ink,etc – Genre – Pastels
1st – Denise M Johnson, Shickshinny, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Water color,crayon,pen&ink,etc – Landscape-Col Co Orig-Pencil
1st – Mike Murphy, Hazleton, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Water color,crayon,pen&ink,etc – Rural Farm Bldg/Scenes-Waterco
1st – Jane Hess, Bloomsburg, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Water color,crayon,pen&ink,etc – Rural Farm Bldg/Scene-Charcoal
1st – Catherine Gray, Millville, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Water color,crayon,pen&ink,etc – Other media- Watercolor
1st – Millie Symbula, Drums, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Water color,crayon,pen&ink,etc – Other media – Pen & Ink
1st – Laura Kessler, Watsontown, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Water color,crayon,pen&ink,etc – Other media – Pastels
1st – Linda A Keck, Drums, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Water color,crayon,pen&ink,etc – Any Other – Watercolor
1st – Laura Kessler, Watsontown, PA
2nd – Courtney Wallace, Dallas, PA
3rd – Macy Gearhart, Orangeville, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Water color,crayon,pen&ink,etc – Any Other – Colored Pencil
1st – Amelia Grudkowski, Dallas, PA
2nd – Louise V Stackhouse, Benton, PA
3rd – William T Klaus, Middleburg, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Water color,crayon,pen&ink,etc – By child under 10-Watercolor
1st – Arjun Leal, Danville, PA
2nd – Francesca Balthaser, Shamokin, PA
3rd – Samantha Krajewski, Shamokin, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Water color,crayon,pen&ink,etc – By child under 10 – Crayon
1st – Saanvi Khara, Danville, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Water color,crayon,pen&ink,etc – By child under 10 – Colored Pe
1st – Andie Gray, Millville, PA
2nd – Francesca Balthaser, Shamokin, PA
3rd – Samantha Krajewski, Shamokin, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Water color,crayon,pen&ink,etc – By child under 10-Pastels
1st – Zachary Zubritski, Wanamie, PA
2nd – Marissa Yamulla, Sugarloaf, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Water color,crayon,pen&ink,etc – By child 10-14 year-Watercolor
1st – Julia Poncavage, Mountain Top, PA
2nd – Edward Patrick III, Mountain Top, PA
3rd – Mikayla Fay, Freeland, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Water color,crayon,pen&ink,etc – By child 10-14 year-Crayon
1st – Alyse Forster, Shickshinny, PA
2nd – Gage Monroe, Berwick, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Water color,crayon,pen&ink,etc – By child 10-14 year-Pen & Ink
1st – Jordyn Meade, Shavertown, PA
2nd – Ella Utt, Bloomsburg, PA
3rd – Macey Feick, Danville, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Water color,crayon,pen&ink,etc – By child 10-14 year-Charcoal
1st – Julia Poncavage, Mountain Top, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Water color,crayon,pen&ink,etc – By child 10-14 year-Pencil
1st – Julia Poncavage, Mountain Top, PA
2nd – Josephine Morgan, Orangeville, PA
3rd – Lila Oast, Bloomsburg, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Water color,crayon,pen&ink,etc – By child 10-14 year-Color Penc
1st – Alaina Glowatski, Mount Carmel, PA
2nd – Maleeya Nagy, Coal Township, PA
3rd – Marion Bella Ulrich, Shamokin, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Water color,crayon,pen&ink,etc – By child 10-14 year-Pastels
1st – Julia Poncavage, Mountain Top, PA
2nd – Mikayla Fay, Freeland, PA
3rd – Abbie Cryder, Beaver Meadows, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Water color,crayon,pen&ink,etc – By child 15-18 year-Watercolor
1st – Leanna Yatcilla, Old Forge, PA
2nd – Noah Daily, Dallas, PA
3rd – Cora Charlton, Northumberland, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Water color,crayon,pen&ink,etc – By child 15-18 year – Pen & In
1st – Laura A Querry, Selinsgrove, PA
2nd – Samara Murray, Berwick, PA
3rd – Cora Charlton, Northumberland, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Water color,crayon,pen&ink,etc – By child 15-18 year-Charcoal
1st – Leanna Yatcilla, Old Forge, PA
2nd – Mollie Faus, Millville, PA
3rd – Chase Dube, Danville, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Water color,crayon,pen&ink,etc – By child 15-18 year-Pencil
1st – Chloe Wegrzynowicz, Catawissa, PA
2nd – Maggie Murphy, Mountain Top, PA
3rd – Anna Tessarvich, Danville, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Water color,crayon,pen&ink,etc – By child 15-18 year-Color Penc
1st – Leanna Yatcilla, Old Forge, PA
2nd – Haylee Merola, Hazle Twp, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Water color,crayon,pen&ink,etc – By child 15-18 year- Pastels
1st – Lauren Patrick, Mountain Top, PA
2nd – Maggie Murphy, Mountain Top, PA
3rd – Noah Daily, Dallas, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Water color,crayon,pen&ink,etc – Calligraphy – Pen & Ink
1st – Jeanne Ambre, Danville, PA
2nd – Sharon Moyer, Drums, PA
3rd – Carrie Stine, Watsontown, PA
Art-photography-crafts-hobbies – One person show in oil ac wc – A group of five paintings The work of the exhibitor, to be display
1st – Jivko Ivanov, Kulpmont, PA
2nd – Bonnie L VanSant, Bloomsburg, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Photography – 35MM – Landscape (scenic/panoram) Class 1 – Black & White single
1st – Dale K Root, Trucksville, PA
2nd – Kevin Gallagher, Mountain Top, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Photography – 35MM – Portrait (human/animal) Class 1 – Black & White single
1st – Madyson Martinelli, Madison Twp., PA
Art-photography-crafts-hobbies – Photography – 35MM – Biological (animal/plant life) Class 1 – Black & White single
1st – Dale K Root, Trucksville, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Photography – 35MM – Landscape (scenic/panoram) Class 3 – Color, single print
1st – Chelsea Dewire, Northumberland, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Photography – 35MM – Portraits (human/animal) Class 3 – Color, single print
1st – Lori A Knipp, Plymouth, PA
3rd – John Martinelli, Madison Twp., PA
Art-photography-crafts-hobbies – Photography – 35MM – Fine arts (artistic exp.) Class 3 – Color, single print
1st – John Dudasko, Berwick, PA
2nd – Joseph Fay, Hazleton, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Photography – 35MM – Biological (animal/plant) Class 3 – Color, single print
1st – Joseph Fay, Hazleton, PA
2nd – Jill Symbula, Drums, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Photography – 35MM – Inanimate objects Class 3 – Color, single print
1st – Macabe Sitler, Mifflintown, PA
2nd – Kevin Gallagher, Mountain Top, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Photography – 35MM – Fine Arts (artistic expresion) Class 4 – Non-Traditional
2nd – Rae Martinelli, Madison Twp., PA
Art-photography-crafts-hobbies – Photography – Digital – Landscape (scenic/panoram) Class 1 – Black & White single
1st – Kelly Martin, Northumberland, PA
2nd – Mike Murphy, Hazleton, PA
3rd – Laura A Querry, Selinsgrove, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Photography – Digital – Portrait (human/animal) Class 1 – Black & White single
1st – Laura Boyer, Albrightsville, PA
2nd – Richard J Ziminski, Hazle Twp., PA
3rd – Katherine Simpson, Bloomsburg, PA
3rd – Cynthia Raught, Catawissa, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Photography – Digital – Fine arts (artistic exp.) Class 1 – Black & White single
1st – Mike Kuznicki, Bloomsburg, PA
2nd – Charlene Samsel, Nescopeck, PA
3rd – Darkon Raught, Catawissa, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Photography – Digital – Biological (animal/plant life) Class 1 – Black & White single
1st – Mark Catalono, Northumberland, PA
2nd – Joseph J Diak, Catawissa, PA
3rd – Myles Deaner, Fredericksburg, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Photography – Digital – Inanimate objects Class 1 – Black & White single
1st – Margaret Hunsinger, Catawissa, PA
2nd – Katherine Simpson, Bloomsburg, PA
3rd – Kim Gallagher, Mountain Top, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Photography – Digital – Sports Class 1 – Black & White single
1st – Alexis Wary, Sunbury, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Photography – Digital – Color Picture Story, four prin Class 1 – Black & White single
1st – Laura Boyer, Albrightsville, PA
2nd – Caley Treat, Bloomsburg, PA
3rd – Cathy Haduck, Bear Creek Twp, PA
3rd – Cynthia Raught, Catawissa, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Photography – Digital – Black and white picture story,
1st – Railyn Mest, Milton, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Photography – Digital – Landscape (scenic/panoram) Class 3 – Color, single print
1st – Mike Murphy, Hazleton, PA
2nd – Patricia Brewster, Orangeville, PA
3rd – Nicole Gebhardt, Nanticoke, PA
3rd – Joshua Ulanoski, Drums, PA
3rd – John Dudasko, Berwick, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Photography – Digital – Portraits (human/animal) Class 3 – Color, single print
1st – Gina Baker, Bloomsburg, PA
2nd – Richard J Ziminski, Hazle Twp., PA
2nd – Laura Boyer, Albrightsville, PA
3rd – Victoria Rawa, Coal Township, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Photography – Digital – Fine arts (artistic exp.) Class 3 – Color, single print
1st – Richard J Ziminski, Hazle Twp., PA
2nd – Mike Murphy, Hazleton, PA
3rd – Kiersten Novick, Bloomsburg, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Photography – Digital – Biological (animal/plant) Class 3 – Color, single print
1st – Charlene Samsel, Nescopeck, PA
2nd – Ben Kuznicki, Bloomsburg, PA
3rd – Heidi A Heim, Danville, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Photography – Digital – Inanimate objects Class 3 – Color, single print
1st – Gerry Ancherani, Factoryville, PA
2nd – Andrea Hahn, Bloomsburg, PA
3rd – Philip Simon, Drums, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Photography – Digital – Sports Class 3 – Color, single print
1st – Barbara A Schneider, Conyngham, PA
2nd – Nate Hemerly, Mechanicsburg, PA
3rd – Mark Metzinger, Ashland, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Photography – Digital – Collage Class 4 – Non-Traditional
1st – Mary T Pagano, Freeland, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Photography – Digital – Hand Colored Class 4 – Non-Traditional
1st – Andrea Hahn, Bloomsburg, PA
3rd – Evie Hahn, Bloomsburg, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Photography – Digital – Experimental Class 4 – Non-Traditional
1st – Margaret Hunsinger, Catawissa, PA
2nd – Marianne Martinelli, Madison Twp., PA
3rd – Terry Diak, Catawissa, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Photography – Digital – Fine Arts (artistic ecpresion) Class 4 – Non-Traditional
2nd – Alexis Wary, Sunbury, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Photography – Non Traditional – Portrait (human or animals) Class 1 – Black & White single
1st – Susan Zarrett, Bloomsburg, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Photography – Non Traditional – Fine arts (artistic exp.) Class 1 – Black & White single
1st – Denise C Miller, Lehighton, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Photography – Non Traditional – Biological (animal/plant life) Class 1 – Black & White single
1st – Avis Miller, Berwick, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Photography – Non Traditional – Landscape (scenic/panorama) Class 3 – Color, single print
1st – William Hoffa, Shamokin, PA
2nd – Sarah Berholtz, Hunlock Creek, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Photography – Non Traditional – Portraits (human/animal) Class 3 – Color, single print
1st – Stacy Boyer, Middleburg, PA
2nd – Annette Amrich, Kulpmont, PA
3rd – Lori A Knipp, Plymouth, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Photography – Non Traditional – Fine arts (artistic exp.) Class 3 – Color, single print
1st – Steve Martz, Bloomsburg, PA
2nd – Jon M Yuschock, Mount Carmel, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Photography – Non Traditional – Biological (animal/plant) Class 3 – Color, single print
1st – Steve Martz, Bloomsburg, PA
2nd – Charlene Samsel, Nescopeck, PA
3rd – Michelle Kozicki, Nanticoke, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Photography – Non Traditional – Inanimate objects Class 3 – Color, single print
2nd – Avis Miller, Berwick, PA
3rd – Duane DeWire, Northumberland, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Photography – Non Traditional – Collage Class 4 – Non-Traditional
1st – Sharon Wagner, Avis, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Photography – Non Traditional – Experimental Class 4 – Non-Traditional
1st – Bonnie Brock, Mifflinville, PA
2nd – Jeanne Barrall, Shavertown, PA
3rd – Christina Reilley, Ashland, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Photography – Non Traditional – Fine Arts (artistic expresion) Class 4 – Non-Traditional
1st – Gerry Ancherani, Factoryville, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Photography – Any – By Child 14-18 Class 4 – Non-Traditional
1st – Christina Reilley, Ashland, PA
2nd – Emily Novicki, Wapwallopen, PA
3rd – Millie Symbula, Drums, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Photography – Any – By Child Under 14 Class 4 – Non-Traditional
1st – Melissa Lake, Auburn, PA
2nd – Justin Muccilli, Lewisburg, PA
3rd – Quinn Johnston, Catawissa, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Handcrafts/mixed materials – Bead work
1st – Laurie Jones, Danville, PA
2nd – Karen Blackway, Elysburg, PA
2nd – Anna Bluhm, Northumberland, PA
3rd – Louise V Stackhouse, Benton, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Handcrafts/mixed materials – Macrame – personal items
1st – Louise V Stackhouse, Benton, PA
2nd – Catherine Gray, Millville, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Handcrafts/mixed materials – Macrame – miscellaneous
1st – Louise Nogle, Danville, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Handcrafts/mixed materials – Cone and nut work
1st – Wayne Strunk, Wind Gap, PA
1st – Cynthia Raught, Catawissa, PA
2nd – Karen Blackway, Elysburg, PA
3rd – Cathy Haduck, Bear Creek Twp, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Handcrafts/mixed materials – Dolls – creative (under 12″)
1st – Louise V Stackhouse, Benton, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Handcrafts/mixed materials – Dolls – creative (12″ &over)
1st – Louise V Stackhouse, Benton, PA
2nd – Jessica Swank, Elysburg, PA
3rd – William Schmauder, Wind Gap, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Handcrafts/mixed materials – Dolls-soft sculptrd (12″&over)
1st – Louise V Stackhouse, Benton, PA
2nd – Carrie Stine, Watsontown, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Handcrafts/mixed materials – Dolls-cntry stuffed(12″&over)
1st – Louise V Stackhouse, Benton, PA
2nd – Anna Louise George, Mount Carmel, PA
3rd – Cindy Henderson, Stillwater, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Handcrafts/mixed materials – Christmas crochet tree trim tree trimming (2 pieces) – crocheted
1st – Saundra Robbins, Bloomsburg, PA
2nd – Karen Blackway, Elysburg, PA
3rd – Catherine Gray, Millville, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Handcrafts/mixed materials – Christmas needlepoint tree trm tree trimming (2 pieces) – needlepoint
1st – Cathy Murphy, Coopersburg, PA
2nd – Louise V Stackhouse, Benton, PA
3rd – Darlene Hess, Sweet Valley, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Handcrafts/mixed materials – Christmas cntd cr st tree trim tree trimming (2 pieces) – counted cros
1st – Laurie Jones, Danville, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Handcrafts/mixed materials – Christmas plastic canvas tree trimming (2 pieces)
1st – Kathleen Lorah, Zion Grove, PA
2nd – Diane Luchetta, McAdoo, PA
3rd – Linda Vastine, Millville, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Handcrafts/mixed materials – Christmas any other tree trim tree trimming (2 pieces) – any other si
1st – Olivemae Lewis, Nanticoke, PA
2nd – Saundra Robbins, Bloomsburg, PA
3rd – Louise V Stackhouse, Benton, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Handcrafts/mixed materials – Tree Skirt
1st – Louise V Stackhouse, Benton, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Handcrafts/mixed materials – Wall/door decorations-wreaths
1st – Kelly Swanger, Catawissa, PA
2nd – Louise Nogle, Danville, PA
3rd – Cathy Haduck, Bear Creek Twp, PA
3rd – Saundra Robbins, Bloomsburg, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Handcrafts/mixed materials – Wall/door decorations-pictures
1st – Pattie A Krammes, Pottsville, PA
2nd – Diane Luchetta, McAdoo, PA
3rd – Louise V Stackhouse, Benton, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Handcrafts/mixed materials – Wall/door decorations-other
1st – Louise V Stackhouse, Benton, PA
1st – Charlotte Renner, Coal Township, PA
2nd – Mary Jean Bower, Bloomsburg, PA
3rd – Corinne Chabot, Nesquehoning, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Handcrafts/mixed materials – Table decorations
1st – Linda Vastine, Millville, PA
2nd – Louise V Stackhouse, Benton, PA
3rd – Anna Bluhm, Northumberland, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Handcrafts/mixed materials – Dolls
1st – Lucille Bennett, New Columbia, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Handcrafts/mixed materials – Christmas stockings-crocheted
1st – Anna Louise George, Mount Carmel, PA
2nd – Anna Bluhm, Northumberland, PA
3rd – Louise V Stackhouse, Benton, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Handcrafts/mixed materials – Christmas stockings-knitted
1st – Chris Yergey, Danville, PA
2nd – Kathleen Lorah, Zion Grove, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Handcrafts/mixed materials – Christmas stockings-cntd cr st
1st – Donna M Thomas, Coal Township, PA
2nd – Sheral L Rutledge, Pottsville, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Handcrafts/mixed materials – Christmas stockings-applique
1st – Louise V Stackhouse, Benton, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Handcrafts/mixed materials – Christmas stock-plastic canvas
1st – Diane Luchetta, McAdoo, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Handcrafts/mixed materials – Christmas stockings-any other
1st – Edna Heintz, Orangeville, PA
2nd – Dianne Rice, Germansville, PA
3rd – Dianne Rice, Germansville, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Handcrafts/mixed materials – Creative flowers – all natural
1st – Cynthia Raught, Catawissa, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Handcrafts/mixed materials – Creative flowers – cloth
1st – Saundra Robbins, Bloomsburg, PA
2nd – Karen Blackway, Elysburg, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Handcrafts/mixed materials – Creative flowers – misc.
1st – Tori Mitchell, Bloomsburg, PA
2nd – Carol McShaw, Ringtown, PA
3rd – Wayne Strunk, Wind Gap, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Handcrafts/mixed materials – Hand woven pieces
1st – Lilae M Shope, Bellefonte, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Handcrafts/mixed materials – Jewelry
1st – Myrna Conner, Bloomsburg, PA
1st – Georgine Borchick, McAdoo, PA
2nd – Jeanette Holland, Kingston, PA
2nd – Karen Blackway, Elysburg, PA
3rd – Laurie Jones, Danville, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Handcrafts/mixed materials – Leather work
1st – Cathy Haduck, Bear Creek Twp, PA
2nd – Catherine Gray, Millville, PA
3rd – Ainsley Grigas, Benton, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Handcrafts/mixed materials – Textile any other
1st – Louise V Stackhouse, Benton, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Handcrafts/mixed materials – Wood furniture handmade
1st – Cameron Valaitis, Wanamie, PA
2nd – Wayne Strunk, Wind Gap, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Handcrafts/mixed materials – Wood carving – under 12″
1st – Glen Mazer, Shavertown, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Handcrafts/mixed materials – Wood carving – over 12″
1st – Walter J Tohlman, Tafton, PA
2nd – Glen Mazer, Shavertown, PA
3rd – Cameron Valaitis, Wanamie, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Handcrafts/mixed materials – Handmade wooden decor.-undr12″
1st – William Schmauder, Wind Gap, PA
2nd – Katie Ressler, Frackville, PA
3rd – Belinda M Gordner, Millville, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Handcrafts/mixed materials – Handmade wooden decor.-12″&up
1st – William Schmauder, Wind Gap, PA
2nd – Makiah Brewer, Bloomsburg, PA
3rd – Louise V Stackhouse, Benton, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Handcrafts/mixed materials – Pre-cut decorated wood article
1st – Keith Huntington, Berwick, PA
2nd – William Schmauder, Wind Gap, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Handcrafts/mixed materials – Woodburning
1st – Katie Ressler, Frackville, PA
2nd – Vivian Brown, Unityville, PA
3rd – Tiffany M Bobeck, Hazle Twp, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Handcrafts/mixed materials – Decoupage
1st – Brianna Lambert, Danville, PA
2nd – Lynn Maffei, Danville, PA
3rd – Mason Lambert, Danville, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Handcrafts/mixed materials – String/wire art – original
1st – Tiffany M Bobeck, Hazle Twp, PA
2nd – Tori Mitchell, Bloomsburg, PA
3rd – Hailey Gallup, Catawissa, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Handcrafts/mixed materials – Tole paintings – brush
1st – Lucinda Simon, Drums, PA
2nd – Louise V Stackhouse, Benton, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Handcrafts/mixed materials – Tole paintings – decorative
1st – Louise V Stackhouse, Benton, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Handcrafts/mixed materials – Stained glass over 12″
1st – Tony Dayhoff, Bloomsburg, PA
2nd – Judy L Young, Mifflinville, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Handcrafts/mixed materials – Wall hangings framed-under 3′
1st – Catherine Gray, Millville, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Handcrafts/mixed materials – Wall hangings unframed-undr 3′
1st – Vivian Brown, Unityville, PA
2nd – Corinne Chabot, Nesquehoning, PA
3rd – Catherine Gray, Millville, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Handcrafts/mixed materials – Wall hangings unframed-over 3′
2nd – Tori Mitchell, Bloomsburg, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Handcrafts/mixed materials – Stenciling
1st – Jane Roup, Danville, PA
2nd – Wayne Strunk, Wind Gap, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Handcrafts/mixed materials – Eggs; Ukrainian
1st – Georgine Borchick, McAdoo, PA
2nd – Kristen Bogash, Drums, PA
3rd – Lorraine Smith, Hanover Twp, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Handcrafts/mixed materials – Eggs; Easter
1st – Georgine Borchick, McAdoo, PA
3rd – Kaylin Gearhart, Orangeville, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Handcrafts/mixed materials – Eggs; any other
1st – Georgine Borchick, McAdoo, PA
2nd – Bette Zidek, Wapwallopen, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Handcrafts/mixed materials – Basket making – under 12″
1st – Saundra Robbins, Bloomsburg, PA
2nd – Tori Mitchell, Bloomsburg, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Handcrafts/mixed materials – Basket making – 12″&over
1st – Anna Louise George, Mount Carmel, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Handcrafts/mixed materials – Basket making – any other
1st – Kathy Hunsinger, Unityville, PA
2nd – Anna Louise George, Mount Carmel, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Handcrafts/mixed materials – Scherenschnitte-paper cutting
1st – Karen Blackway, Elysburg, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Handcrafts/mixed materials – Clothing – painted
1st – Catherine Gray, Millville, PA
2nd – Karen Blackway, Elysburg, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Handcrafts/mixed materials – Clothing – any other
1st – Diane Luchetta, McAdoo, PA
1st – Georgine Borchick, McAdoo, PA
2nd – Darla Beltz, Catawissa, PA
3rd – Anna Louise George, Mount Carmel, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Handcrafts/mixed materials – Paper art
1st – Millie Symbula, Drums, PA
2nd – Jill Symbula, Drums, PA
3rd – Sara Hendricks, Benton, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Handcrafts/mixed materials – Quilling
1st – Alice Michael, Hazle Twp., PA
2nd – Catherine Gray, Millville, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Handcrafts/mixed materials – Etching/engraving(acrlc/glass)
1st – Ty Christoph Gearhart, Orangeville, PA
2nd – Macy Gearhart, Orangeville, PA
3rd – Kaylin Gearhart, Orangeville, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Handcrafts/mixed materials – Crocheted Creative Holiday article, not Christmas
1st – Anna Louise George, Mount Carmel, PA
2nd – Anna Bluhm, Northumberland, PA
3rd – Wayne Strunk, Wind Gap, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Handcrafts/mixed materials – Needlepoint Creative Holiday article, not Christmas
1st – Irene Pachucki, Wilkes Barre, PA
2nd – Darlene Hess, Sweet Valley, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Handcrafts/mixed materials – Counted cross stitch Creative Holiday article, not Christmas
1st – Laurie Jones, Danville, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Handcrafts/mixed materials – Plastic canvas Creative Holiday article, not Christmas
1st – Linda Vastine, Millville, PA
2nd – Brenda Houser, Zion Grove, PA
3rd – Louise V Stackhouse, Benton, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Handcrafts/mixed materials – Any other single item Creative Holiday article, not Christmas
1st – Olivemae Lewis, Nanticoke, PA
2nd – Mary Jean Bower, Bloomsburg, PA
3rd – Louise V Stackhouse, Benton, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Handcrafts/mixed materials – Creative Gourd Art
1st – Jennifer Rhoads, Paxinos, PA
2nd – Bette Zidek, Wapwallopen, PA
3rd – Karen Blackway, Elysburg, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Handcrafts/mixed materials – Creative Gourd Art
1st – Myrna Conner, Bloomsburg, PA
2nd – Nency W Taffe, Ulster, PA
3rd – Aleisha Gallup, Catawissa, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Handcrafts/Mixed Materials – Any by Child under 14 Years
1st – Lucy Honeywell, Shickshinny, PA
2nd – Kenzie Wright, Berwick, PA
3rd – Andie Gray, Millville, PA
Art-photography-crafts-hobbies – China paintings & ceramics – Ceramic animals
1st – Courtney Wallace, Dallas, PA
2nd – Charlotte Renner, Coal Township, PA
3rd – Pattie A Krammes, Pottsville, PA
Art-photography-crafts-hobbies – China paintings & ceramics – Ceramic bowl
1st – Makiah Brewer, Bloomsburg, PA
Art-photography-crafts-hobbies – China paintings & ceramics – Ceramic crackle glaze specimen
1st – Pattie A Krammes, Pottsville, PA
Art-photography-crafts-hobbies – China paintings & ceramics – Ceramic figurines under 8″
1st – Charlotte Renner, Coal Township, PA
Art-photography-crafts-hobbies – China paintings & ceramics – Ceramic specimen stain
1st – Marianne G Pindar, Hazle Township, PA
Art-photography-crafts-hobbies – China paintings & ceramics – Ceramic holiday items
1st – Pattie A Krammes, Pottsville, PA
2nd – Judy L Young, Mifflinville, PA
3rd – Charlotte Renner, Coal Township, PA
Art-photography-crafts-hobbies – China paintings & ceramics – Ceramic animal
1st – Nency W Taffe, Ulster, PA
Art-photography-crafts-hobbies – China paintings & ceramics – Ceramic bowl (wheel thrown)
1st – Haylee Merola, Hazle Twp, PA
Art-photography-crafts-hobbies – China paintings & ceramics – Ceramic figurine
1st – Nency W Taffe, Ulster, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Household furnishings – Caning
1st – Wayne Strunk, Wind Gap, PA
2nd – Donald E Bohl, Berwick, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Household furnishings – Curtains or draperies
1st – Vivian Brown, Unityville, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Household furnishings – Refinished furniture
1st – Wayne Strunk, Wind Gap, PA
2nd – Lillian Foust, Muncy, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Scrapbooking – Vacation
1st – Cynthia Raught, Catawissa, PA
2nd – Louise Nogle, Danville, PA
3rd – Kristy Wright, Berwick, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Scrapbooking – Sports
1st – Cynthia Raught, Catawissa, PA
2nd – Lucy Honeywell, Shickshinny, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Scrapbooking – Pets
1st – Cynthia Raught, Catawissa, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Scrapbooking – Family-Event/Celebration, etc.
1st – Kristy Wright, Berwick, PA
2nd – Jacy Brewster, Bloomsburg, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Scrapbooking – All Other
1st – Cynthia Raught, Catawissa, PA
2nd – Brandy Wright, Berwick, PA
3rd – Kristy Wright, Berwick, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Scrapbooking – By child under 14 years (Any)
1st – Ainsley Grigas, Benton, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Hobby show(craftsman or hobby) – Miniatures (all materials) Point system; display – 50 pts ; qualit
1st – Roger Boschetto, Berwick, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Hobby show(craftsman or hobby) – Ceramic display Point system; display – 50 pts ; qualit
1st – Karen Blackway, Elysburg, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Hobby show(craftsman or hobby) – Antique display Point system; display – 50 pts ; qualit
1st – Jared Dunn, Coal Township, PA
2nd – Louise Nogle, Danville, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Hobby show(craftsman or hobby) – Wood work handmade Point system; display – 50 pts ; qualit
1st – Herbert S Stine, Watsontown, PA
2nd – Robert Vajda, Jr, Ebervale, PA
3rd – John Kauffman, Turbotville, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Hobby show(craftsman or hobby) – Novelties or other hobby/displ Point system; display – 50 pts ; qualit
1st – Virginia McAndrew, Shenandoah, PA
2nd – David D Barski, Nescopeck, PA
3rd – Joan L Houser, Danville, PA
Art-photography-crafts-hobbies – Hobby show(craftsman or hobby) – Collectibles
1st – Mackenzie Masker, Bloomsburg, PA
2nd – Raymond Vreeland, Catawissa, PA
3rd – Sharon Hackenburg, Winfield, PA

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *